Clou Miękini cz2

Druga  z atrakcji gminy Miękina ma wymiar w zasadzie ogólnopolski, nazwa ta od pewnego czasu kojarzona jest z produkcją szlachetnych trunków alkoholowych. Nie jest to specjalnie dziwne bo właśnie tu znajduje się największa, z mocno ugruntowanym doświadczeniem, polska winnica. W tej młodej w Polsce branży blisko dwudziestoletnia tradycja to już dużo.

Winnice Jaworek

Nie będę opisywał historii i oferty bo to łatwo znajdziecie w internecie. Jak trafić do winnicy? Punktem charakterystycznym jest okazały budynek gminy przy głównej ulicy.

Efektowny budynek a kopułą przy głównej drodze, siedziba gminy

Winnice są tuż obok ale trzeba zjechać troszkę niespodziewanie z zakrętu (trochę przed miejscem gdzie zrobiłem zdjęcie), po parudziesięciu metrach widzimy już główny budynek.

Ceglany historyczny budynek rolniczy, z przodu wielka beczka do wina, ładny bruk z przodu wraz z fragmentem budynku hotelu

Za zakrętem znajdujemy bardzo sympatyczną przestrzeń, przystrzyżone trawniki, dekoracyjne rzędy winorośli,  niewielki hotel, sklepik, i sporą restaurację.

podwórze hotelu i restauracji, efektowny bruk, ceglany budynek porośnięty winoroślami
dekoracyjne murowane wejście na podwórze restauracji, dwa grube ceglane słupy podtrzymują drewniany pokryty dachówkami daszek, pod nim jest napis winnice jaworek

Gdzieś tuż obok (w zasadzie za ścianą) trwa w najlepsze fermentacja. Wtajemniczeni mogą obejrzeć leżakownię z takimi smakowitymi widokami.

Omszałe butelki z winem schowane w otworach w ścianie piwniczki

Wracając do naszych rowerowych historii (co nas tutaj przywiodły) to obydwa główne szlaki Miękini przebiegają przy winnicy, niewiele dalej rosną pola winorośli. Warto się tutaj na chwilę zatrzymać aby popodziwiać, skosztować miejscowej kuchni czy kupić butelkę trunku. Degustacje oczywiście też są możliwe ale pamiętajmy o promilach!

Szkic, winnice Jaworek, Miękinia, zielony i czerwony szlak rowerowy, zaznaczone budynki winnicy

Podsumowując – niewielka Gmina Miękinia ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Szczególnie tym na dwóch kółkach – dużo naprawdę dobrej jazdy, w bardzo malowniczych przyrodniczo okolicznościach. Do tego Zamek Wojnowice i Winnica Jaworek. Wszystko u bram Wrocławia.