Jedna mapa – wiele funkcji
Rodzina z małymi dziećmi, grupa młodych przyjaciół czy wycieczka seniorów – o wszystkich staramy się pamiętać. Nasze pomysły można dopasować do swoich możliwości i oczekiwań. Przewidujemy różne warianty dojazdu i różne punkty startu. Słowem elastycznie i wielowariantowo.
Chcielibyśmy zaszczepić miłość i zainteresowanie do najbliższych nam okolic. Mamy tutaj na myśli nie tylko to co nazywa się „małą ojczyzną” ale także wchodzi w zakres pojęcia społeczeństwa obywatelskiego. Informujemy więc o dokonaniach lokalnych społeczności i staramy się pokazać, że to jest droga dla nas wszystkich. Polska jest bardzo blisko nas.
Uważamy, że należy w w wyważony sposób połączyć wysiłek fizyczny z odpoczynkiem w ciekawych miejscach. Z reguły wybieramy nieliczne ale za to starannie przemyślane atrakcje. Mogą to być „klasyczne” atrakcje turystyczne ale też szczególnie warte polecenia kulinarne, noclegowe. Trasa musi być ciekawa.
Dobrze dobrany wysiłek w harmonii z przyrodą to jest zasadnicza oś naszej strategii. Mamy przekonanie, że tekst nie musi być sprowadzony do pojedynczych sloganów. Dlatego w naszych publikacjach znajduje się sporo pogłębionych informacji dotyczących środowiska naturalnego czy, szerzej patrząc, propagowania stylu życia. Po prostu mądrzej.
Nowatorskie podejście
Przy takim podejściu można wygospodarować na mapie bardzo dużo „wolnego” miejsca pozwalającego na przekazanie wielu istotnych informacji. W takim ujęciu, mimo formy klasycznej mapy, zakresem informacji i jej głębokością publikacja odpowiada dużemu folderowi.
Nasze mapy są dokładne i wygodne w użytkowaniu. Dla map rowerowych mamy skale w przedziale 1:15 000 – 20 000. Umieściliśmy tam dodatkowe informacje, których normalnie nigdzie się nie znajdzie, np. te dotyczące rodzaju nawierzchni czy kłopotów z jazdą po deszczu, alternatywnych objazdów itp. Każda ścieżka (nie tylko ta zaznaczona) na mapie została przez nas przejechana. Dokładnie wiemy jakie niespodzianki mogą czekać na drodze.
Jedno zdjęcie powie czasem więcej jak tysiąc słów. Z tego powodu fotografie traktujemy szczególnie, szukając tych co pokażą piękno krajobrazu charakterystycznego dla regionu.
Czasem są miejsca gdzie nawet skala 1:15 000 może nie pozwolić na dokładne zorientowanie się. Jeśli trzeba umieszczamy więc jeszcze dokładniejsze fragmenty w okrągłych „lupach”.
W oparciu o bazowy szkielet (ideę) przygotowujemy różne trasy – dopasowane do możliwości czasowych i wydolnościowych poszczególnych grup. Różne (oczywiście nieprzypadkowe) miejsca startu oraz korelacja z transportem publicznym daje dużą swobodę oraz pozwalają na wielokrotne skorzystanie z opracowanego pomysłu. Trasy są wobec tego albo zamkniętymi pętlami albo jednokierunkowe z punktem startu na dworcu kolejowym.
Ponieważ nie byłoby celowe nanoszenie na mapę wielu tras pokrywających się na znacznych odcinkach to do planowania przygotowaliśmy grafy. Pozwalają one na szybki wybór wariantu oraz pokazują istotne punkty węzłowe. Podany kilometraż pozwala na dobranie trasy do możliwości i posiadanego czasu.
Wychodzimy z założenia, że osobista odpowiedzialność jest zdecydowanie silniejsza od rozmytej odpowiedzialności zbiorowej. I niezależnie od tego, że nasze pomysły to wynik pracy wielu osób i wspólnych przemyśleń to nasze produkty firmowane są nazwiskiem i wizerunkiem osoby mającej doniosły i autorski wpływ na efekt finalny.
Kontakt z naturą przy jednoczesnym szacunku dla otaczającego nas świata ożywionego i nieożywionego. Chęć poznawania szeroko pojętej przyrody połączona z aerobowym wysiłkiem to elementy niezbędne do harmonijnego rozwoju współczesnego człowieka. Ten prosty zachwyt chcielibyśmy wszystkim przekazać.