Rezerwat przyrody przeważnie jest dostatecznym pretekstem aby ruszyć cztery litery. Ten pod Zieleńcem został dobrze przystosowany do wizyt turystów. Udogodnienia są dwa: długa drewniana kładka w kształcie litery „c” zawieszona nad „bagnem” oraz wieża widokowa.

Dwie drogi wybudowane jeszcze w XIX wieku, będące pozostałością po próbach eksploatacji złóż, uzupełniają szlaki komunikacyjne na tym, normalnie trudno dostępnym, terenie. Z postawionych tablic można dowiedzieć się sporo o historii, szczegółach konstrukcyjnych dróg a przede wszystkim roślinności. Rezerwat szczególnie warto odwiedzić od połowy kwietnia do połowy czerwca. Kwitnąca wtedy miejscowa wełnianka pokrywa wszystko dookoła grubą warstwą „włosów”.

Myśmy troszkę spóźnili się na ten efektowny okres. O innych niezwykłych roślinach tego ekosystemu proponuję przeczytajcie na miejscu sami a miejsce to warte jest odwiedzenia o każdej porze roku.

Rezerwat dostępny jest dla pieszych i rowerzystów. Dobrym punktem startowym są m.in. Duszniki czy sam Zieleniec. Najbliżej jest z parkingu na lokalnej drodze z Dusznik do Zieleńca oznaczonej 3301D. Mieliśmy troszkę ograniczony czas ale postanowiliśmy też przyjrzeć się, robiąc niewielką pętlę, miejscowej infrastrukturze pod kątem jazdy rowerem.

Wnioski były bardzo ale to bardzo zachęcające – teren jest wprost rewelacyjny pod kątem rodzinnej i spokojnej jazdy. Sporo równych asfaltów w świetnym stanie, przy zerowym ruchu aut, sporo leśnych szutrów. Całość zacieniona, charakter jazdy i widoków już łagodnie górski. Na miejscu znaleźliśmy przynajmniej 3 szlaki rowerowe w terenie (żółty, niebieski i ER-2). Co prawda nie udało mi się nijak znaleźć informacji w necie o przebiegach pierwszych dwóch (a pliki gpx co je odnalazłem nie zgadzały mi się z tym co jechałem) ale nie zmienia to postaci rzeczy, że teren jest fantastyczny a możliwości jazdy wielkie. Spotkaliśmy zresztą na tych oznaczonych odcinkach szlaków parę grupek rowerowych.

Nasza pętelka miała 16 km, ponad 500 m przewyższenia, przy dłuższej trasie widać, że jest to region całkiem wymagający a jednocześnie dający dużą satysfakcję.