Konkurs Kuchni Dworskiej Myśliwskiej w Dworzysku

21 lipca w Szczawnie-Zdroju odbył się 4 Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej, w ramach imprezy mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Konkursie Kuchni Dworskiej Myśliwskiej. Jest on organizowany, przy wsparciu i pomocy merytorycznej Klubu Szefów Kuchni, przez restaurację Babinicz oraz panów Ryszarda Tomaszewskiego, Wojciecha Harapkiewicza i Waldemara Hołówkę.

Deklaracja programowa brzmiała bardzo obiecująco:

Celem głównym Festiwalu jest kultywowanie i utrwalanie dawnych polskich tradycji kulinarnych oraz szeroko pojęta edukacja dotycząca początków  Kuchni polskiej wywodzącej się z kuchni myśliwskiej, która głównie miała miejsce na dworach, w pałacach czy w zamkach oraz powrót do tradycji i wykwintności dań szlachecko-magnackich ściśle związanych z tradycjami kuchni myśliwskiej.

Przedmiotem festiwalu jest przystawka zimna lub gorąca i danie główne. (…) Obowiązkowymi produktami do ich przygotowania są bażant i schab z dzika

 

Zacznę na zachętę od takiego obrazka

Dania konkursowe sfotografowane z góry

Relację z imprezy podzieliłem na 4 części – etapy.

Waszmościowie, noże w garść

W pierwszym dwuosobowe zespoły przygotowują dania. Przygotowanych jest parę dobrze wyposażonych stanowisk dla zawodników, ekip jest z reguły parę razy więcej. Każda ma więc mocno ograniczony czas pracy tak aby zaraz mogli wejść następni. Pierwsze spostrzeżenie jest więc takie – kucharze uwijają się jak w ukropie. Po drugiej stronie stołów mogą to obserwować widzowie i sędziowie. Każdy błąd jest od razu widoczny. Czas pracy mierzony.

Okiem jurora

Nie sądziłem, że jurorzy mają aż tyle roboty! Zaczyna się od sprawdzenia wagi i zgodności z wzorem (zawodnicy dostarczają zdjęcia i opisy potraw), dalej jury (pod przewodnictwem Jarka Walczyka) ocenia oryginalność, zgodność z ideą konkursu, wygląd oraz kompozycję wizualną. Następnie przechodzi do dokładności wykonania oraz smaku. Każdy składnik jest dokładnie spróbowany razem i w kompozycji. To wszystko trafia do obszernego kwestionariusza oceny. Z podsumowania kwestionariuszy wyłaniany jest zwycięzca. Razem jest co robić.

Kulinarne majstersztyki

Zapomniałem napisać, że każda ekipa musiała przygotować 8 konkursowych porcji. Jedna była wskazywana do ważenia (i trafiała później na stół przewodniczącej jury), następna do konkursowej ekspozycji,  pozostałe dla reszty jury (po jednej na dwóch).  Patrząc na pracę jurorów szybko zrozumiałem dlaczego porcje konkursowe były niewielkie. Kilkanaście razy niewielkie skosztowanie i… żołądki mogą być pełne!

Pozytywna motywacja

Konkurs zakończył się pokazem gotowania na żywo. Dawid Szkudlarek przygotował autorski pokaz. Myślę, że dla tych wszystkich młodych uczestników zawodów trudno o lepszą motywację. Każdy z pewnością chciałby zamienić swoje miejsce na to Dawida. Nic dziwnego – kucharz, co wygrał dwa najważniejsze konkursy kulinarne w Polsce, pokazuje jak można spełniać marzenia i przeskoczyć do ekstraligi. Warto wspomnieć , że oprócz tego mieliśmy jeszcze inne wydarzenia m.in.: pokazy cukiernicze Konrada Korszli, warsztaty z dziećmi Moniki Ignaviu i pokaz kulinarny Pawła Serafina.

5 Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej

Za rok odbędzie się kolejna odsłona festiwalu w tym i opisany konkurs, oprócz tego cały szereg ciekawych imprez. Już dzisiaj warto w pamięci zakonotować sobie to wydarzenie.

główny organizator imprezy przy stanowisku informacyjnym

Wojciech Harapkiewicz (wraz z kolegami) zaprasza!