To pięć pięknych pętli rowerowych rozpoczynających się i kończących na Dworcu PKP w Obornikach Śląskich oznakowanych w terenie charakterystycznym logo. Szlaki poprowadzone są urokliwymi duktami leśnymi i polnymi drogami, w dość zróżnicowanym wysokościowo terenie (żółty i brązowy). Dominuje nawierzchnia gruntowa, często piaszczysta, jest trochę szutru i zdecydowanie symboliczny udział asfaltów.
Najdłuższa jest trasa żółta „dębowa” – 34,6 km, różnica wysokości najwyższego i najniższego punktu to około 70 m, dominuje tu jazda lasami o mocno zróżnicowanym charakterze a Pałac w Bagnie jest wartym dłuższej chwili „przerywnikiem”. Niewiele krótszy jest szlak niebieski „jodłowy” – 32 km. Tutaj prawie cała trasa biegnie przestrzennymi, wysokimi lasami a poruszamy się po luksusowych szerokich drogach szutrowych. Warto wspomnieć o rezerwacie Jodłowice obok którego przejeżdżamy.
Czerwony szlak „sosnowy” – (20,5 km) ma inny, zdecydowanie „polny”, z rozległymi panoramami, charakter, punktem kulminacyjnym jest miasteczko portowe w Urazie. Bardzo ciekawy prezentuje się brązowy „wilczy” (17,5 km), w północnej części spotkamy tutaj całkiem strome i mocno piaszczyste podjazdy, dlatego polecamy ten szlak trochę bardziej doświadczonym rowerzystom.
Najkrótszy jest „edukacyjny” zielony „wrzosowy” (9,5 km) gdzie można zobaczyć okazałą 40 m daglezję a także wziąć udział w grze terenowej. Na trasach oprócz zwartej zabudowy leśnej i odcinków polnych spotkamy sporo urokliwych oczek wodnych.
Nadleśnictwo wyznaczając pętle przyjęło zasadę, że wszystkie muszą zaczynać się i kończyć w Obornikach Ślaskich – jest to zaleta ale też i wada. Zaczynając np w Osoli można przejechać najciekawsze fragmenty systemu i w podobnym kilometrażu wylądować we Wrocławiu. Na mapie Oborniki Śląskie-Wrocław (z cyklu weekend na rowerze) można znaleźć też dodatkowe, wspomniane opcje