Stobrawski Park Krajobrazowy na rowerze cz3A

Tym razem zmierzymy się z „podstawowym” obszarem parku.

Jak już napisałem dominują tu rozległe lasy gospodarcze. Ponieważ jednak płynie parę rzek (w układzie równoleżnikowym) to jest też trochę innych ekosystemów.  Do tego przynajmniej dwie bardzo ciekawe miejscowości. Popatrzmy na mapę. Poza trasą zaznaczyłem tu na niebiesko parę kompleksów stawowych o które zamierzałem zahaczyć, na czerwono Zagwiździe i Pokój, na zielono atrakcje przyrodnicze.

Trasa jest dość ambitna – 100 km w terenie (część po piaszczystych drogach) plus sporo czasu potrzebnego na zwiedzanie (i fotografowanie). Czyli trzeba się sprężać.  Za punkt startu wybrałem Wierzbicę Górną do której dojeżdża pociąg z Wrocławia. Wyboru tu nie ma – 8:42 wyjazd a na miejscu 10:16. Meta jest w Brzegu, z którego nie brakuje połączeń powrotnych. Wierzbica jest o tyle dobrym miejscem bo blisko jest do lasów parku.

Etap 1 Wierzbica Górna – Zagwiździe

Trasa prowadzi dość dokładnie na południe, Część to asfalty ale zasadniczo drogami leśnymi. Zaliczam trzy kompleksy stawów – bez szału. Alternatywnie można startować z Wołczyna i drogą 13440 jest szybko (komfortowo). Zagwiździe trzeba koniecznie zaliczyć. To bardzo zadbana miejscowość (tytuł najpiękniejszej wioski województwa opolskiego). Główną atrakcją jest jednak pochodzący z 1802 roku zespół huty.

 

Trudno uwierzyć ale jeszcze trzydzieści lat temu odbywała się tu produkcja. Obecnie sam budynek huty jest mocno zdewastowany ale miejscowi miłośnicy historii zdołali uratować zespół kuźni. Dla mnie najciekawszy jest tu chyba układ całości. Wybudowano kanały na rzece, zainstalowano koła wodne napędzające prasy i noże. Zbudowano parę niskich budynków produkcyjnych, w jednym z nich mieści się muzeum. Popatrzmy na szkic.

Oprócz opisanego zabytku zaznaczyłem mostek i… wejście do parafialnego ogrodu botanicznego. Zacznę od mostka. Co widzicie na zdjęciu?

Może podpowiedź…

Tak, to jest lufa armatnia i kompleks co go zwiedzaliśmy okazuje się byłą fabryką militarną…

Ogród botaniczny w Zagwiździu

Z innej, dobrej, bajki jest za to 100 letni parafialny ogród botaniczny – rzecz niewielka (0,5 ha) ale dzięki wysiłkowi miejscowej społeczności naprawdę urokliwa – szczególnie podczas kwitnienia rododendronów.

Etap 2. Zagwiździe – Pokój

Dalszą część wyjazdu opiszę w kolejnym tekście