Strzelin atrakcyjny

To jest uzupełnienie do poprzedniego tekstu. Tym razem nie będę zamieszczał tracku – trochę pojeździłem po mieście aby zrobić brakujące zdjęcia. Strzelin to przykład miasteczka z którym wojna nie obeszła się łaskawie. Zniszczenia jakie wtedy powstały do dzisiaj są bardzo widoczne. Najgorsze, że nigdy nie odbudowano układu rynku w centrum miasta i mamy tam olbrzymi pusty plac. Może jest to jakaś szansa na przyszłość bo wielka pusta przestrzeń dokładnie w centrum to też niecodzienna okazja. Choćby na jakieś nietuzinkowe rozwiązanie rekreacyjno-przyrodnicze. Na szczęście jest całkiem sporo innych atrakcji i wracając z wycieczki z Wzgórz Strzelińskich warto zwiedzić miasto.

Kamieniołom w Strzelinie

Wizytówką miasta jest gigantyczny kamieniołom – drugi pod względem głębokości na świecie. Niestety na co dzień obiekt ten jest niedostępny. Czasem można tam wejść (mam wrażenie, że raz w roku we wrześniu). Mam nadzieję, że w przyszłości podmienię poniższe zdjęcie (ze strony dolny-slask.org.pl) na swoje.

Skalny Park w Strzelinie

Kontynuując geologiczny wątek wart wspomnienia jest piękny przeddworcowy skwer – zgromadzono tu istotne minerały (w tym oczywiście granit strzeliński) jakie można znaleźć na tej ziemi. Czekając na przyjazd pociągu warto spędzić tu chwilę czasu.

Skwer miejski, czarny wagonik do przewozu urobku z napisem Strzelin miasto granitu, w pierwszym planie duży granitowy głaz

Stół sędziowski

Podobnej proweniencji jest średniowieczny granitowy stół  stojący przed odbudowaną ratuszową wieżą.

Kamienny średniowieczny stół granitowy obok krzesło wyciosane w granicie z herbem miasta

Wieża Ratuszowa i pomnik Strzelca

Harmonogram wejść na wieżę  można znaleźć na facebooku Strzelińskiego Ośrodka Kultury.

spiżowy pomnik jeźdźca z łukiem na koniu w pierwszym planie, w tle wieża ratuszowa

Dom Książąt Brzeskich

Najbardziej spektakularny (moim zdaniem) zabytek Strzelina, niestety dostępny tylko z zewnątrz

Duży budynek z zniszczonym tynkiem i bardzo rozbudowanym dachem
brukowana uliczka, mur z bramą za murem duży budynek z zniszczonym tynkiem i bardzo rozbudowanym dachem

Rotunda św Gotarda

To romański kościół z XIII w (a być może jeszcze starszy). z wieżą przypominającą basztę obronną.

romański kamienny kościół z wieżą wyglądającą jak baszta obronna, z przodu pokręcone drzewo

Willa dr Pietruli

Zgodnie z posiadanym spisem odwiedziłem jeszcze willę dr Pietruli – budowla z cegły klinkierowej ma XIX wieczny rodowód. Obecnie to siedziba banku – można zajrzeć więc do środka.

XIX wieczna budowla z żółtej cegły klinkierowej, składa się z szeregu prostopadłościennych brył zdobionych na górze ceglanymi gzymsami

Wzgórze Maryjne

Na zakończenie była przyjemnościowa jazda po rekreacyjnym terenie Strzelina. To duży i bardzo ładnie utrzymany teren spacerowy z licznymi ścieżkami i zróżnicowany wysokościowo. Warto tam zajrzeć.  Na szczycie jest przedziwny i duży hotel Maria, wybudowany w stylu zakopiańskim.  Szukając coś więcej trafiłem na taki cytat

Architektura kompleksu w wyjątkowo oryginalny sposób nawiązuje do stylistyki góralskiej urzekając zarówno swoją prostotą, dopasowaniem do otoczenia jak i ekstrawagancją.

 

Skomplikowany otynkowany na biało budynek w gęastej roślinności, liczne skośne daszki, piętrowe wieżyczki

 

A jeszcze doczytałem się, że właścicielka ma takie same nazwisko jak moje.

🙂