Atrakcje Geoparku Przedgórze Sudeckie na rowerze

Ta wycieczka miała bezpośredni  związek z moją zawodową działalnością – opracowujemy mapę rowerową Wzgórz Strzelińskich (drugą edycję). Chciałem mieć na niej nowe, tym razem moje, zdjęcia. Przygotowałem sobie „błyskawiczny” objazd po wszystkich najciekawszych miejscach regionu i tylko czekałem na fotograficzną pogodę. Założenie było takie aby w jak najkrótszym czasie objechać jak najwięcej atrakcji (fotografowanie zajmuje multum czasu). I chyba z tego powodu wyszła mi bardzo interesująca trasa, coś koło 35 km i kilkanaście ciekawych punktów do odwiedzenia.

Mapa wzgórz strzelińskich z zaznaczonymi atrakcjami Geoparku Przedgórza Sudeckiego oraz trasą rowerową

Zacznę od tego, że atrakcje przyrodniczo-krajobrazowe, w tym geologiczne, są naturalnie przypisane do jazdy cross czy mtb. Rowerzysta bez najmniejszych problemów dociera we wszystkie te odległe zakątki, nawet jak czasem trzeba prowadzić rower. Suma sumarum można dużo zobaczyć a jak ktoś chce się skatować to też zdąży jeszcze to zrobić. Dlatego wyrobiska, łomiki, wywierzyska, kamieniołomy, sztolnie, głazy, wykwity, zalewy, stanowiska minerałów, groty, pieczary, jaskinie a także pozostałości kultury materialnej są zawsze mile widziane. I często są świetnym pretekstem aby ruszyć przysłowiowe cztery litery.

Geopark Przedgórze Sudeckie

Przyjrzyjmy się terenowi, który obejmuje (mapa ze strony Parku)

 

Geopark jest stowarzyszeniem i działa w ramach LOT-ów (lokalnych organizacji turystycznych). Stworzyła go grupa pasjonatów, siedziba jest w Pilawie Górnej. Organizatorzy zinwentaryzowali i wytypowali około 150 atrakcji geologiczno-materialnych na pokazanym obszarze. Poszczególne atrakcje są opisane w metryczkach na stronie internetowej, posiadają geolokalizacje i zdjęcia. 

Analiza listy prowadzi szybko do wniosku, że Wzgórza Strzelińskie (a też Niemczańskie i Masyw Ślęży) to perły Parku. Większość wytypowanych miejsc powinna zainteresować każdego kto ma pasję poznawania naszego regionu.

Etap 1. Biały Kościół i Gębczyce

Fragment mapy wzgórz strzelińskich z zaznaczonymi atrakcjami Geoparku Przedgórza Sudeckiego

Pierwszy jest stary kamieniołom w wiosce (już go pokazywałem i opisałem)

Zalany kamieniołom w Białym Kościele gęsto porośnięty drzewami, na końcu domy stojące tuż nad urwiskiem

Teraz będzie parę zdjęć z tych dwóch efektownych stawów z których jest znany Biały Kościół. Teren jest uporządkowany trwają inwestycje podnoszące standard ośrodka.

Staw w Białym Kościele w słoneczny dzień
trawiasta wykoszona łąka, boisko do koszykówki, piękne drzewa, Tereny rekreacyjne w Białym Kościele, Strzelińskie Wzgórza,
zarosnięty szuwarami staw w Białym Kościele, Strzelińskie Wzgórza

Dalej szybko przez niewielki, „wędkarski” staw. To już Gębczyce

niewielki staw z pomostami wędkarskimi, Gębczyce, Strzelińskie Wzgórza

Teraz pora na odszukanie głazu Marienstein. Z grubsza wiem gdzie ma być i zaczynam jeździć po terenie na początku bez sukcesu. Pytam się więc mijanych miejscowych ale nikt nie wie o czym mówię. Mógłbym oczywiście włączyć neta i odszukać geolokalizację ale uznaję, że zrobię to po staremu. I rzeczywiście mam go.

Marienstein, Gębczyce, spory granitowy (wysokość 2 m) popękany poziomo głaz w młodniaku

Głaz nosi ślady działalności średniowiecznych górników a także troszkę późniejsze ryty.

Głaz Marienstein, dziury wywiercone przez średniowiecznych górników
Głaz Marienstein, ryty z XVI w

Jeszcze szkic. Jest dość blisko od „wędkarskiego” stawu.  Na zakręcie ścieżki ścieżką na południe jakieś 100 m i dalej na wschód. Jest tam młodniak (lepiej go ominąć) ale głaz widać. Do stawu oczywiście „po kropkach” a nie naokoło.

Mapa, szkic sytuacyjny, położenie głazu Marienstein, Wzgórza Strzelińskie, Geopark Przedwzgórze Sudeckie

Następny jest kamieniołom w Gębczycach. Tym razem pogoda dopisała i zdjęcia są efektowniejsze.

Zalany, nieczynny fragment kamieniołomu Gębczyce, Wzgórza Strzelińskie,

Ponieważ w kamieniołomie w ciągu tygodnia odbywa się normalne wydobycie to warte omówienia jest poruszanie się w jego pobliżu. Szczególnie, że ścieżka turystyczna „zahacza” o brzeg obiektu. Zakład górniczy przed strzelaniem daje sygnały dźwiękowe i wysyła patrol, który ostrzega przed wejściem na ścieżkę. Jednak te przepisy pochodzą sprzed 60 lat i nie uwzględniają zmiany w sposobach odstrzału. Teraz na poziomej, eksploatowanej półce wierci się szereg pionowych otworów i odstrzeliwuje po kolei w zaplanowanych odstępach. Odłamków praktycznie nie ma a jeśli już to w niewielkiej odległości. Czyli poruszanie się w pobliżu kamieniołomu jest zdecydowanie bezpieczniejsze jak dawniej.

Ja byłem w dniu wolnym od pracy i zajrzałem po dojściu zatartą ścieżką z góry w głąb wyrobiska

Kamieniołom Gębczyce, głębokie wyrobisko z dwoma piętrami. Na obu pracujące koparki

Ostatnią atrakcją Gębczyc (ale też Geoparku) są wapienniki w gospodarstwie agroturystycznym.

Etap 2. Na Gromnik

To najważniejszy cel. Po drodze zahaczam o leśne piaszczyste wąwozy uformowane przez wodę, jest też odcinek prawdziwej terenowej jazdy z jakimś tajnym singletrackiem (z zdezelowanym przejazdem po deskach przez strumień) a dalej już grzecznie.

mapa szkic leśnego singletracka i piaszczystych wąwozów rzecznych, Wzgórza Strzelińskie

Jeszcze średniowieczny Cygański Krzyż Pokutny (przy drodze).

Cygański Krzyż Pokutny, Wzgórze Gromnik, Wzgórza Strzelińskie, pionowa uwarstwiona skała przypominająca płaski, pionowy nagrobek. Na licu wyryty krzyż,

Już tylko podjazd i jesteśmy na Gromniku. Wstęp i widok bezpłatny

Wzgórze Gromnik, riuny starego zamku, w pierwszym planie odkopany kamienny murek, z tyłu wybudowana wieża widokowa z strzelistą wieżyczką i tarasem widokowym, wieza zrobiona jest w stylu muru pruskiego
Widok z Gromnika, na dole plac z ruinami zamku oraz grupa turystów, dalej wysokie drzewa
Widok z Gromnika, na dole zdjęcia gęste korony drzew, nad nimi mozaika pól w kolorach żółtym i zielonym

Etap 3. Okolice Jegłowej

Gromnik wart jest dłuższego pobytu i może być wystarczającym pretekstem dla  rowerowych jak i pieszych eskapad. Teraz czeka mnie całkiem interesujące DH – to naprawdę piękny kawałek dostarczający sporych emocji i przyjemności jazdy. Mam 200 m zapasu wysokości do zjazdu więc podróż trwa 20 min. Omijam to urokliwe jeziorko o którym już wspominałemKamieniołom w Jegłowej jest imponujący.

Kamieniołom Jegłowa, Wzgórza Strzelińskie, rozległa, jasna płaszczyzna skalna mocno zarośnięta po bokach i niewielkim lasem w srodku

W Jegłowej jest też stare wyrobisko, nazwane skałą Goethego (tego Goethego). Nazwa jest od nietypowej odmiany kwarcytu którą opisał jako pierwszy właśnie niemiecki poeta.

Skała Goethego, Wzgórza Strzelińskie, niewielki kamieniołom z otworem do sztolni. Otwór zasłonięty drewnianą kratą z ostrzeżeniem

Czas mnie goni  ale nie odmówię sobie Ganczarka – dla mnie to najbardziej urokliwy kawałek Wzgórz Strzelińskich. Ponieważ o tym bardzo interesującym szczycie już pisałem to nie będę się powtarzał.  Fotografowanie Strzelina odkładam na następny wyjazd.

 

Profil trasy rowerowej

Podsumowując:

  • interesująca jazda 
  • kilkanaście ciekawych miejsc wartych odwiedzenia

 

 czyli naprawdę warto…