O ile jadąc wzdłuż Odry na wschód możemy łatwo przejechać na drugą stronę rzeki (np most na obwodnicy wschodniej, kładka w Ratowicach czy most kolejowy – choć to dla odważnych) o tyle w kierunku zachodnim pierwsza mostowa przeprawa jest dopiero w Brzegu Dolnym. Pętla rowerowa przez to miasto jest już całkiem sporą wycieczką. Na szczęście po drodze jest Uraz.

Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, nie tylko, aby wyprostować kręgosłup i uzupełnić płyny, ale np. po to, aby zamówić świetną zupę rybną (7 zł). W tym miejscu będziemy mieli także doskonałą okazję, aby nasz środek lokomocji zamienić na chwilę na wypożyczoną łódkę lub kajak. Dla nas najcenniejsza jest w tym miejscu jednak przeprawa promowa, która pozwala zamknąć Małą Pętlę Urazką.

Kierunek podróży nie ma tutaj znaczenia, choć jeśli przybywamy od strony Prężyc, to niezbędne jest posiadanie telefonu komórkowego. Numer 71 310 83 83 pozwoli wezwać nam „odsiecz” i przeprawić się na drugi brzeg. Przyjemność ta kosztuje 10 zł (niezależnie od ilości cyklistów). W porcie możemy też przenocować, przedłużając nasz pobyt w tych atrakcyjnych okolicach.