Historie wołowskie cz4

Leśne Wydmy – zielony szlak rowerowy

Ten szlak pełni niejako podwójną funkcję:  to łącznik Wołowa z niebieskim szlakiem Odry (można też nim wjechać na pętlę „Wołowskie Krajobrazy”) a jednocześnie ma być ciekawym „górskim” wyzwaniem. I powiem szczerze, że ten kompromis jest niepotrzebny. Popatrzmy na mapę.

 

Asfaltówkę 340 od Wołowa  traktujemy jako zło konieczne, środkowy zaznaczony fragment to jest trasa, którą chcę opisać. Ostatni  odcinek to dość nudna dojazdówka w okolice Tarchalic – wpierw szutrowa, od Dębna asfaltowa. To jest właśnie ten, nie do końca trafiony kompromis – najlepszy odcinek mógłby być celem samym w sobie. Ba widziałbym tam nawet pełną leśną pętlę, do której prowadziłyby łączniki.

Park Krajobrazowy Doliny Jezierzycy

Pomijając wspomnianą asfaltówkę to trasa w całości leży na terenie Parku.

Co to są „Leśne Wydmy”?

Nazwa „Leśne Wydmy” jest 100% trafna, to obszar wydm śródlądowych, o których wcześniej już napisałem (tu). Popatrzmy jak to wygląda. Na przenikających się warstwach (topograficznej i Lidar) wyrysowałem przebieg szlaku.

Patrząc na przebieg szlaku, na tak spreparowanej mapie, łatwo dojść do wniosku, że został on poprowadzony dość litościwie. Mimo tego (a nawet dlatego) jest niezwykle sympatyczny. Jest sporo podjazdów i zjazdów, trasa jest płynna i niezbyt trudna. Do tego zmienny krajobraz w polu widzenia – niewielkie, czasem dość strome, pagórki dają wrażenie jazdy w górach. Kolejną zaletą jest piękny liściasty (dębowy) las rosnący w pobliżu Dębna.

Należy zauważyć, że po drugiej stronie szosy też są podobne tereny (np w okolicy Wydmisk). Mam plan, że przejadę kiedyś bardzo dokładnie te wszystkie ścieżki i opracuję sobie autorską pełną pętelkę. Ponieważ niektóre miejsca są mocno piaszczyste i strome to marzy mi się zrobić to na fatbike (którego jeszcze nie mam).

Przy recenzji szlaku „Wołowskich Krajobrazów” narzekałem na słabość oznaczeń. Tu jest prawie dobrze ( tylko w jednym miejscu nie było oznaczenia zjazdu w lewo).

Reasumując.

Szlak „Leśne Wydmy”, w tej części od której wzięła się jego nazwa, jest prawdziwą perełką.

Polecam.