Borowa Oleśnicka – Ratowice – Wrocław

Jest dość zdumiewające, że w bezpośredniej bliskości Wrocławia można wytyczyć trasę tak sympatyczną, pustą i pretendującą do tytułu „ulubionej”. Zasadnicza koncepcja jest tutaj typowa: wygodny dojazd pociągiem do wybranej stacji i dalsza droga leśnymi i polnymi duktami możliwie daleko od siedzib a blisko przyrody. Punktem startu jest Borowa Oleśnicka – a ponieważ w pobliżu jest spora grupa stawów to początek wycieczki jest z zadęciem.

O borowskie stawy zahacza szlak im Turonia i dalej (aż za Kotowice) możemy nawigować wygodnie za żółtymi znakami. Ten odcinek to jeden z najlepiej poprowadzonych odcinków tego dookoła wrocławskiego szlaku. Strzałkami zaznaczyłem wykorzystany fragment tej trasy.

Zdecydowana większość jest duktami leśnymi. Troszkę oficjalniejszy jest fragment w Chrząstawie Wielkiej i Małej ale można wykorzystać to na popas. Dalej docieramy do koryta Odry a jeśli nasza droga prowadzi na południową stronę rzeki to musimy ją pokonać w Ratowicach.

Dalej są przynajmniej trzy różne warianty jazdy – już wcześniej o tym pisałem. Cała wycieczka to około 65 km jazdy w pięknych okolicznościach.

Polecamy!